website design templates

Rehber Köpek


Rehber köpekler, günlük ortamlarında güvenle hareket etmeleri ve daha bağımsız olmaları için görme engelli kişilere refakat ederler. Sahiplerine, kalabalık şehir merkezlerinden sessiz parklara kadar farklı yerlerde gezinmelerinde ve günlük rutin rotalarını takip etmelerinde yardımcı olurlar.
Rehber Köpeğin Görevleri:
Sahibinin hangi yöne gideceklerine dair komutlarına uyma
Uygun bir yol bularak, yolda düz ve dengeli bir şekilde yürüme
Kapıları, kaldırımları, merdivenleri vb. bularak sahibini uyarma
Sahibini iş yeri, okul veya üniversite, otobüs durağı veya tren istasyonu, mağazalar ve spor tesisleri gibi belirli noktalara, öğretilmiş rotalarla yönlendirme.
Kaldırıma çıkarken durmak ve yaya geçitlerini bulmak gibi işlevler sayesinde yaya trafiğine yürüyerek rehberlik etme.
Diğer insanlar, araçlar, bisikletler gibi hareketli ve çukur, açık kanalizasyon kapağı, dal parçası gibi hareketsiz engellerden kaçınacak şekilde sahibini güvenli bir şekilde yönlendirme.
Rehber köpek ve sahibi bir ekip olarak çalışır. Her ne kadar köpek sahibini düzenli güzergahlar boyunca yönlendirecek olsa da kişi hangi yoldan gideceğinin, ne zaman karşıdan karşıya geçmenin güvenli olduğunun veya hangi otobüs veya trene bineceğinin için kararını vererek rehber köpeği yönlendirmelidir.
Bu özel eğitimli köpekler, iyi mizaçları için seçilmiştir ve okul çağındaki çocuklardan yaşlılara kadar herkes için uygundur. Rehber köpekler sahiplerine hareketlilik desteği dışında aynı zamanda sürekli arkadaşlık da sağlar ve daha mutlu ve stressiz bir hayat konusunda da yardımcı olabilir.
“Rehber köpeğimin hayatıma girmesi, benim için olumlu değişiklikleri de beraberinde getirdi. Beyaz bastona nazaran, daha özgüvenli, emniyette ve özgür yürüyorum. Beyaz bastonla etrafı kontrol ederek yürümek yerine, gören bir canlıyla birlikte yürümek, kendimi daha güvende hissetmemi, dolayısıyla özgüvenli yürümemi sağlıyor. Beyaz baston kullanan kişi, beyaz bastonla dokunduğu/dokunabildiği yerlerin farkına varabiliyorken, rehber köpek daha geniş bir alanı kapsamlı gördüğü için daha doğru yol tercihi yapıyor. Bu da görmeyenin daha emniyetli yürümesini sağlıyor. Sıraladığım bu olumlu getirilerden daha büyük getiri ise günün her saati bir can dostuyla bir arada olmak. Onun sevgisi, sevimliliği benim stresimi alıyor, hayata daha pozitif bakmamı sağlıyor.”
 Av. Mustafa Keskin (Rehber köpek kullanıcısı)


© A.A.K.O