web maker

Otizm Asistan Kopekleri


Otizm Asistan Köpekleri, Otizm Spektrum Bozukluklarından etkilenenlerin hayatlarını iyileştiren özel eğitimli köpeklerdir. Bu sadık asistanlar çeşitli cins ve boyutlardaki köpeklerden, destek olacağı kişinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak üzere seçilir. Otizm Asistan Köpekleri, otizm tanısı alan çocuklar ve aileleri için yıllar içinde değerini kanıtlamıştır. Bu köpeklerin, çocuğun sosyal becerilerini geliştirmekten, ek güvenlik önlemleri almaya kadar çeşitli faydaları bulunmaktadır.
Otizm Asistan Köpekleri davranışları veya sosyal etkileşim eksikliği nedeniyle başkaları tarafından genellikle dışlanan çocuklar için sosyal bir “köprü” sunar.
Bu özel eğitimli köpekler, aşırı heyecan yaşayabilen veya çabuk bunalan çocukları sakinleştirerek rahatlama sağlayabilir. Kaçan otistik çocukları bulmak için eğitilmiş otizm asistan köpekleri tarafından hızlı ve kolay bir şekilde bulunabilir.
Otizmden etkilenen çocuklar ve aileler için otizm asistan köpeğine sahip olmanın sayısız yararı vardır. Bu köpekler, çocukların ve ailelerin günlük yaşam aktivitelerine yardımcı olmasının yanı sıra, çocuğun güvenliğini arttırmak ve ailelerinin stres düzeyini azaltmak için sadık bir arkadaştır. Otizm Asistan Köpeğine sahip olmanın bazı avantajları şunlardır:
Sosyal Etkileşimin Artması
Otizm asistan köpeklerinin, birçok çocuk için sosyal becerileri ve sosyal etkileşimi geliştirdiği kanıtlanmıştır. Bu köpekler doğal olarak ilgi çekicidir, bu da diğer çocukların dikkatini çeker.
Serbest Hareketin Artması:
Otizm asistan köpekleri, bir ebeveynin veya yetişkinin elini sürekli tutmak yerine, çocuğun köpekle birlikte yürümesine izin vererek serbestlik sağlayabilir. Bu yüksek vasıflı köpekler çocuğa yetişkinlerin gözetimindeyken yardımcı olabilir. Çoğu çocuk sonuç olarak köpeği idare edebilecek duruma gelecektir.
Kelime Bilgisinin Artması:
Otizmli çocukların genellikle bir hizmet köpeği ile eşleştirildikten sonra kelime dağarcığında artış olduğu gözlenmiştir. Çocuğun köpekle olan sözel diyaloğu arttıkça başka insanlarla da diyaloğunun arttığı görülmüştür.
Uyku Kalitesinin Artması:
Otizm asistan köpekleri, bir çocuğun gece boyunca daha fazla kesintisiz uyuma yeteneğini geliştirebilecek belli bir rahatlık düzeyi sağlar. Asistan köpeğin gece odada bulunması çocukların ebeveynleriyle değil kendi odalarında uyumalarına yardımcı olur.
Genel olarak daha sakin bir hayat :
Gündelik işleri yaparken çocuklar akranlarındansa bir köpekle çalışma konusunda daha az baskı hissederler. Bir köpeğin eşlikçi olması ve çocuğun köpeğe dokunmasının sakinleştirici etkiler sağladığı kanıtlanmıştır. Köpeklerle çalışan otistik çocukların, daha az öfke hissettiği ve bir otizm asistan köpeği almadan önceki zamana göre daha az saldırganlık gösterdiği gözlenmiştir.
OTİZM ASİSTAN KÖPEĞİNİN GÖREVLERİ VE EĞİTİMİ
Basınç Terapisi:
Otizmi olan birçok çocuk, ağır battaniyelerle, sarılarak yattığında rahat hisseder. Otizm asistan köpekleri, bedenlerini çocuğun üzerine bu basıncı vermek için yerleştirmeyi içeren bir görevle eğitilebilirler. Bu, bir aşırı heyecanlanma başlangıcında, anksiyete olaylarında çocuğun sakinleşmesine destek sağlar.
Komut ile Dokunsal Uyarım:
Aşırı heyecanlanma durumlarında, bazı çocuklar sıklıkla kendilerine zarar verebilecek tekrarlayan davranışlar sergileyebilirler. Deriye zarar verme, kafalarına vurma ve kelimeleri tekrar etme buna örnektir. Asistan köpek, çocuğa dokunarak, çocuğun dikkatini onu üzen olaydan uzaklaştırmasına yardımcı olabilir. Bu tekrarlayan davranışta bir kesinti sağlar ve genellikle kendi kendini tetikleyen davranışlarda bulunma alışkanlığını değiştirmeye yardımcı olabilir.
Beraber Yürüme:
Birçok ebeveyn için, otizmli çocuklarının güvenliği, büyük bir endişe kaynağıdır. Çocukların büyük bir bölümünün kalabalık içinde ebeveynde uzaklaşma ve kendi kendine dolaşma olasılığı yüksektir. Birçok anne-baba her zaman çocuklarını sağlam bir şekilde tutması gerektiğini düşünmektedir. Otizm asistan köpekleri, ebeveynin yanında yürüyerek ve çocuğun da ayrı bir kayışı tutacağı eğitilir. Bu çocuğun dolaşmasını veya ebeveynlerden uzaklaşmasını önler, aynı zamanda çocuğa biraz daha serbestlik kazandırır.
Acil Yat Durumu:
Ek bir güvenlik önlemi olarak, otizm asistan köpeği bir çocuk hızla uzaklaşma / kaçma hareketi sergilerken yere yatarak çocuğu olduğu yerde tutmak için eğitilebilir. Bu komut, tehlike veya sonuçlarını anlamadan uzaklaşma/kaçma geçmişi olan çocuklar için faydalıdır. Eğer köpek ve çocuk beraber yürürken, çocuk kaçmaya başlarsa, ebeveyn, köpeğe derhal yatması ve onu çeken çocuğun ağırlığını karşılaması için hızlı bir sözlü komut verebilir. Köpek, serbest bırakılıncaya kadar bu noktada kalmalı ve ebeveyne, çocuk yola çıkmadan veya çok uzaklaşmadan çocuğa ulaşma şansı vermelidir.
Arama ve Kurtarma Eğitimi:
Çocuk görüş alanından uzaklaşırsa ve ebeveyn hangi yöne gittiğini bilmiyorsa, arama kurtarma konusunda eğitimli bir asistan köpek büyük bir fayda sağlayabilir. Köpekler, belirli bir koku bulmak ve kaynağını takip etmek için eğitilebilecekleri inanılmaz bir koku alma duyusuna sahiptir, bu da ebeveynlerin kayıp çocuklarını hızlıca bulmak için asistan köpek ile birlikte çalışabilecekleri anlamına gelir.


© A.A.K.O