bootstrap themes

Hareketlilik Destek Köpeği


Hareketlilik Destek Köpekleri, günlük yaşamlarında hareket konusunda ek desteğe ihtiyaç duyan bireyler için çeşitli yardımlar sunmaktadır. Çeşitli bireysel ihtiyaç ve özelliklere bağlı olarak, hareketlilik destek köpekleri, hareketlilik yardımı isteyen bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek için gerekli görevlere odaklanmak üzere özel olarak eğitilirler. Fiziki görevlerin yanı sıra, bu köpeklerin sayısız duygusal ve psikolojik faydaları olduğu da görülmüştür.
Tekerlekli sandalye yardım köpekleri olarak da adlandırılan bu köpekler, buzdolabının açılması ve kapatılması, erişilemeyen eşyaların alınması, sahibinin tekerlekli sandalyeye gidip tekerlekli sandalyeden geçişi sırasında denge kurmasına yardım ve daha çeşitli günlük ortak faaliyetlerde destek sağlar. Bu sayede, günlük yaşamında sahibine daha fazla hareketlilik imkânı kazandırır ve özgüvenini artırır. Bu köpeklerin eğitilebileceği çok çeşitli görevler vardır ve sahibinin özel ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilebilir.
HAREKETLİLİK DESTEK KÖPEĞİNİN FAYDALARI
Serbest Hareketin Artması: Hareketlilik destek köpeği sahipleri, köpekle yaşamaya başladıktan sonra hareket serbestisinin arttığını belirtmektedir. Bu özel eğitimli köpeğin sağladığı güvenirlik sayesinde kendi kendine hareket etme imkanları artmaktadır.
Özgüvenin Artması: Birçok hareketlilik destek köpeği sahibinin, daha fazla bağımsız hareket edebilmenin doğrudan bir sonucu olarak özgüveni artmaktadır. Destek köpeğiyle sürdürülen günlük aktiviteler sonucu köpekle oluşan bağ, kişilerin güvende olma hissini de arttırmaktadır.
Aktivite Artışına Bağlı Genel Sağlık Durumunda Gelişme: Günlük hareketliliğin artmasının sonucu olarak, hareketlilik destek köpeği sahibinin günlük aktivitelerinde artış, sosyalleşmeyi de artırarak kişiye fiziken ve zihinsel olarak daha sağlıklı bir hayat sunar.
Güvenlik Hissinin Artması: Engelli bireylerin, kamuya açık yerlerde ve hatta evde yalnız olduklarında temkinli hissetmeleri yaygındır. Bir destek köpeğinin varlığı çoğu zaman zihni hafifletmeye yardımcı olarak güvenlik hissi sağlamaktadır.
HAREKETLİLİK DESTEK KÖPEĞİNİN GÖREVLERİ
Düşen Nesneleri Yerden Alma: Hareketlilik destek köpekleri, düşmüş nesneleri tanımlamak ve bunları sahibine iade etmek için eğitilebilir. Bu yararlı görev, bıraktıkları eşyalara ulaşmakta zorluk çekenlere yardım sağlamak için tekerlekli sandalye, koltuk değneği vb. kullanması gereken kişilere yardımcı olmaktadır.
Belirli Nesneleri Getirme: Hareketlilik destek köpekleri, cep telefonu, anahtarlar vb. belirli nesneleri bilinen noktalardan almak ve sahibine getirmek için eğitilebilir.
Destekleme / Dengeleme Yardımı: Hareketlilik destek köpekleri, tekerlekli sandalyeden veya bir başka hareketlilik aracından yatağa, arabaya, koltuğa geçişlerde veya kısa yürüyüşlerde sahibinin tutunacağı özel bir parça yardımıyla denge ve destek sağlamak üzere eğitilebilirler.
Kapı ve Kapakları Açma – Kapama: Mutfak dolapları ve buzdolaplarından yatak odası kapıları ve şifonyer çekmecelerine kadar, hareketlilik destek köpekleri birçok çeşit kapı ve kapağın açılmasına ve kapanmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, bu köpekler tekerlekli sandalyenin geçmesi için Kapıyı açık tutması için eğitilebilirler.
Işık Açma – Kapama: Hareketlilik destek köpekleri, odadaki ışık düğmesini açıp kapatabilir. Bu, tekerlekli sandalyedeki bir bireyin günlük rutinlerini ve odaya giriş-çıkışlarını çok daha kolay hale getirir.


© A.A.K.O